دات نت نیوک
X

اخبار و مقالات

تجهیزات نفتی
admin
/ دسته ها: اخبارومقالات

تجهیزات نفتی

 

از تاریخ کشف نفت تا کنون شرکت‌های بهره بردار از این منابع به دنبال بهترین و پربازده‌ترین دستگاه‌ها و تجهیزات برای استخراج و استفاده بهتر از نفت و صنایع مرتبط با آن هستند. شرکت‌های تامین و تجهیز این محصولات با در نظر گرفتن کاربرد ها و کارکردهای شرکت‌های مختلف و سلیقه‌های متفاوت به دنبال تولید بهترین محصولات هستند.

 

تولید آلیاژهای مختلف در تجهیزات نفت و گاز و پتروشیمی یکی از ملزومات علمی در تهیه محصولات و ابزار این صنعت است که سالانه با پیشرفت علم همواره نوآوری‌هایی در این زمینه صورت می‌گیرد زیرا صنعت نفت و گاز به دلیل خورندگی سیالات و مواد حاصل از آن‌ها، نیازمند مقاوم‌ترین ترکیبات در تهیه آن‌هاست.

لوله ها، شیرآلات صنعتی و اتصالات صنعتی یکی از موارد اصلی تشکیل دهنده شبکه‌های تامین تجهیزات نفتی و پتروشیمی است که مانند رگ‌های خونی وظیفه انتقال و تغذیه نفت و محصولات ثانویه را بر عهده دارد. سیستم‌های هوشمند قطع و وصل کننده نیز مکمل این شبکه‌هاست که از اهمیت بسیاری برخوردار هستند.

مخازن و برج‌ها نیز از مهم‌ترین تجهیزات نفتی و پتروشیمی هستند که در این بخش‌ها با استفاده از تجهیزات مخصوص این کار، اقدام به جداسازی و تولید محصولات ثانویه می‌کنند. همچنین کوپرسورها و عایق‌های مختلف نیز از دیگر بخش‌های مکمل این تجهیزات هستند.

ساخت محصولات مرتبط با این بخش مناسب با استفاده و نوع موادی که قرار است با آن در ارتباط باشد و بر اساس فشار سیالات و دیگر مواد نفتی تنظیم و تولید می‌شود. از دیگر تجهیزات نفت و پتروشیمی می‌توان به صنایع حفاری و اکتشاف منابع جدید و تجدید منابع قبلی اشاره کرد که متناسب با مناطق مختلف و نوع خاک و آب و هوای این مناطق تامین و تجهیز می‌شوند.

از دیگر تجهیزات مرتبط با صنایع نفتی که بسیار کاربردی هستند، محصولات مرتبط با نظافت این دستگاه‌ها و شبکه‌های نفتی هستند، چرا که لازم است سالانه این سیستم‌ها نظافت شوند. همچنین تجهیزات کامپیوتری کنترل کننده سیستم‌های قطع و وصل‌کننده نیز از جمله دستگاه‌های مهم این مجموعه‌هاست.

در برخی از مراکز پتروشیمی در میان تجهیزات نفتی و پتروشیمی مختلف می‌توان سانتریفیوژهایی را نیز مشاهده کرد که برای جداسازی برخی مواد تهیه شده از نفت مورد استفاده قرار می‌گیرند. کوره‌های گرمایی نیز بخشی از تجهیزات نفت و پتروشیمی را تشکیل می دهند.

اغلب اپراتورهای مشغول به کار در شبکه‌های تجهیزات پتروشیمی باید در هنگام کار از لباس‌ها و تجهیزات مخصوص این شغل استفاده کنند تا هم به سیستم‌ها و سخت افزار این مجموعه‌ها آسیب وارد نکنند و هم از آسیب رسیدن به خود آن‌ها جلو گیری شود.

اگر از مشتریان خرید محصولات و تجهیزات نفت و پتروشیمی هستید بهتر است بر اساس نیاز کاری خود و متناسب با جنس و کاربرد محصول نسبت به خرید و تهیه آن‌ها اقدام کنید و از تهیه محصولات غیر استاندارد و غیر کارشناسی جدا خودداری کنید

کاربرد شیرآلات صنعتی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی

صنعت پتروشیمی، صنعتی بسیار عظیم است و کاربرد آن فقط به تولید نفت و گاز محدود نمی‌شود، کارخانه‌جات پتروشیمی محصولات بسیاری از جمله پلاستیک، رنگ، افزودنی‌های مواد غذایی، مواد شوینده، کفش‌های ورزشی و پتروشیمی های اضافی تولید می‌کنند که از نفت، گاز طبیعی، زغال سنگ یا سایر منابع تولید می‌شود. در تجهیزات پتروشیمی از دما و فشارهای بالا برای تولید مواد مختلف استفاده می‌شود، عملیاتی که مستلزم مهندسی کارآزموده و پیشرفته است. یکی از مهمترین ضرورت‌ها در تجهیزات پتروشیمی، وجود اتصالات و شیرآلات صنعتی است که وظیفه کنترل جریان سیالات را به عهده دارند

 

موضوعی که امروزه تمام پتروشیمی‌ها را درگیر خود ساخته، صدها میلیون سال پیش در گیاهان و حیوانات زنده یافت می‌شد. در طولانی مدت با گذر زمان، جانوران و گیاهان و مواد الی از قرار گرفتن در معرض فرآیندهای شیمیایی با فشار و دمای بالا، به سوخت‌های فسیلی تبدیل شده‌اند. مواد مورد استفاده در صنعت پتروشیمی می‌تواند در محیط زیست و محیط اطراف در معرض خطر باشد. مهم نیست که از چه نوع شیرآلاتی استفاده می‌شود، ضروری است که مواد از کارخانه پتروشیمی به محیط خارج نشت نکنند. علاوه بر اطمینان از ایمنی در حین عملیات پتروشیمی، ضروری است که از پرسنل در مقابل خطرات احتمالی نیز محافظت شود تا از خطرات ناشی از کار با پتروشیمی‌ها جلوگیری شود. بسیاری از دستورالعمل‌ها این مساله را پوشش می‌دهند، اما در مورد شیرآلات صنعتی، همواره پیشگیری از نشت بسیار مهم‌تر است. علاوه بر این، بسیاری از انفجارهای شیمیایی در سایت‌های پتروشیمی می‌توانند امنیت شیرآلات صنعتی مسدود کننده اتوماتیک را نیز به خطر بیاندازند. با این حال، این انفجارها نه تنها افراد حاضر در کارخانه را به خطر می‌اندازد، بلکه می‌توانند به مناطق اطراف نیز آسیب برسانند.

تولیدکنندگان و تامین کنندگان تجهیزات پتروشیمی

صنعت نفت و گاز و پتروشیمی به تولیدکنندگان و تامین کنندگان تجهیزات پتروشیمی این فرصت را می‌دهد تا محصولاتی را تولید کنند تا نیازهای عملیاتی پیچیده برآورده شود. به ویژه هنگامی که سخن از شیرآلات سوزنی و شیرآلات توپی به میان می‌آید، نیاز فزاینده‌ای برای شیرآلات صنعتی قوی‌تر و بهتر به‌وجود می‌آید. از آنجا که تقاضا برای نفت و گاز به طور مداوم در حال افزایش است بنابراین مترادف آن تقاضا برای تامین و تجهیز صنایع نفت و گاز برای توسعه منابع سوخت در سراسر جهان نیز افزایش یافته است. این تقاضا به طور اتوماتیک نیازمند خط لوله حفاری عمیق‌تر و هزینه‌های تولید پایین‌تری است که همه این موارد نیازمند تکنسین‌های متخصصی است که این تجهیزات را با دقت بیشتری انتخاب کنند. امروزه با توجه به تنوع فرایندهای عملیاتی، انتظارات افزایش کیفیت عملکرد در حال حاضر بالاتر از همیشه است.

شیرآلات صنعتی

رهبران صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ، ارتباطات قوی با تولید کنندگان و تامین کنندگان شیر آلات سوزنی دارند. در کارخانه‌جات پتروشیمی در جریان بالا دست، از شیرآلات برای کنترل جریان نفت و از سیستم‌های تزریق فشار بالا برای جلوگیری از مسدود شدن شیرها استفاده می‌شود. در بخش میانی، جایی که ذخیره و حمل و نقل نفت و گاز از اعماق دریا انجام می‌شود، شیرآلات صنعتی برای محافظت از تجهیزات در حین کنترل جریان محصول، استفاده می‌شوند. همانطور که قرار است تمام سیستم‌ها در دماهای پایین نگه داشته شوند تا گاز را به مایعات تبدیل کنند، شرکت‌ها تقاضا می‌کنند که تامین کنندگان تجهیزات پتروشیمی و تولیدکنندگان به طور خاص قطعاتی را تولید کنند که در شرایط کم دما مقاوم باشند. در بخش سوم، جریان پایین دست چالش‌های زیادی را برای فرآیند پالایش نفت خام به وجود می‌آورد. این بخش صنایع پتروشیمی را از مواد خام تغذیه می‌کند، به همین دلیل است که طراحی شیرآلات صنعتی فشار بالا در اینجا مورد نیاز است.

خطوط لوله و سایر تجهیزات پتروشیمی

این صنعت به جهت استفاده از فرایندهای مختلف در صنعت نفت و گاز، مانند تقطیر، پالایش و سایر تجهیزات تقطیر، آبی، اصلاح کاتالیزوری، ترک خوردگی و آلکالیت، نیاز همیشگی به ارتباط با تولید کنندگان و تامین کنندگان تجهیزات و اتصالات لوله دارد.

در اینجا مساله اصلی حمل و نقل تحهیزات پتروشیمی است که واقعا بدون لوله و اتصالات طراحی شده و خاص که قادر به نصب و اجرا با حداقل نیاز به تعمیر و نگهداری هستند، میسر نیست. همانطور که صنایع نفت و گاز و پتروشیمی فرصت تولید اتصالات و لوله را برای کسب و کار ارائه می‌دهد، نیازمندی‌های بازار جهانی نیز همواره در حال افزایش است وتولید کنندگان با طرح ها و مواد متناسب با نیاز صنعت همواره پاسخگو بوده‌اند

برای معرفی تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی ابتدا نیاز است اطلاعات مختصری راجع به تاریخچه این صنعت داشته باشیم. پتروشیمی در اصل ترکیبی از دو واژه "پترول" و "شیمی"  است که معنای لغوی این عبارت تبدیل فراورده‌های نفت خام یا گاز طبیعی به محصولات مصرفی می‌باشد.

 

فراورده‌‌های نفتی امروزه علاوه بر استفاده‌های قبلی خود در زمینه‌هایی مانند سوخت وسائط نقلیه، روغن موتور و سایر موارد در تولید بسیاری دیگر از قطعات مورد نیاز ساخت خودروها، نقش مهمی دارند. همچنین از فراورده‌های نفتی برای تامین سوخت موشک‌های هدایت شونده، سفینه‌های ماهواره‌بر و گاها در ساخت قطعات داخلی آن‌ها به‌کار می‌رود. برای استفاده از فراورده‌ها نیاز است که تجهیزات نفت و گاز مخصوص این حوزه به‌کار‌گیری شود.

تقسیم‌بندی تجهیزات گاز

تجهیزات گاز به دو دسته کلی تجهیزات ثابت و تجهیزات دوار تقسیم بندی می‌شوند. تجهیزات ثابت به آن دسته از تجهیزات گاز گفته می‌شود که هیچ گونه حرکتی از خود ندارد و مواردی مانند وسل‌ها و کانترها جز این دسته از تجهیزات هستند. اين نوع از تجهيزات فقط بر اساس تأثير عوامل بیرونی مانند فشار داخلي و خارجي، وزن، انقباض، انبساط و تنش‌‌هاي حرارتي قرار دارند. این تجهیزات نقطه مقابل تجهیزات دوار هستند و هیچ گونه عامل یا قسمت متحرکی در آن‌ها وجود ندارد.

اما تجهیزات دوار به وسایلی گفته می‌شود که با سرعت‌های مختلف یا در حالت‌های مختلفی مانند رفت و برگشتی عمل می‌کنند. پمپ‌ها، توربین‌ها و کمپرسورها نمونه‌هایی از تجهیزات گاز دوار محسوب می‌شوند. فرایند نصب، تنظیمات و بهره‌برداری از تجهیزات دوار بسیار حساس است و در تمامی مراحل کار باید تمامی دستورالعمل‌ها به دقت و به صورت منظم اجرا گردد.

مطلب قبلی سیستم کنترل از راه دور توربین بادی (اسکادا)
مطلب بعدی کاربرد مس در صنایع
Print
2173

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x